Warsztaty projektowe Koła Projektowania Zrównoważonego i Koła Naukowego Ochrony Środowiska z AGH

Dnia 30 listopada odbyły się warsztaty, w trakcie których razem z członkami Koła Naukowego  Ochrony Środowiska z AGH, został opracowany projekt rewitalizacji fontanny przed UR oraz sadzawki w Parku Jordana.

 

Opis projektów stworzonych w trakcie warsztatów:

 

Rewitalizacja fontanny przed UR:

Przestrzeń przystanku autobusowego, dojścia do uczelni oraz fontanny została zespolona poprzez zastosowanie tej samej nawierzchni. Fontanna nie jest już wyszczególniona murkiem, lecz jest integralnym elementem placu; zagłębieniem, które gromadzi wodę, będącą w stałym ruchu dzięki tryskaczom. Tryskacze ustawione są w liniach mających wspólny punkt zbiegu, w miejscu wejścia do UR. Od strony Alej brzeg fontanny znajduje się na poziomie chodnika, następnie pogłębia się w stronę Uniwersytetu. Tafla wody pojawia się dopiero w połowie zagłębienia; nie wypełnia całej przestrzeni, którą wcześniej zajmowała fontanna.

Dookoła zbiornika wody ustawione są ławki, między którymi znajdują się stelaże z roślinami pnącymi. Roślinność oraz szum wody zapewnia większą ochronę przed hałasem samochodowym.

W ciągu nocy i zimą fontanna może być atrakcyjna wizualnie dzięki wprowadzonemu oświetleniu.

 

Rewitalizacja sadzawki w Parku Jordana:

W celu poprawy jakości ekosystemu sadzawki zwiększamy jej rozmiar, pogłębiamy ją i likwidujemy betonową scenę.  Nowa scena będzie posadowiona na słupach betonowych i będzie miała drewnianą posadzkę. Od strony pagórka pozostawiamy przystań na sprzęty wodne i projektujemy drewniany pomost do ich obsługi.

Od strony Błoń projektujemy przestrzeń do ekspozycji roślin wodnych, osobno wysokich i niższych. Przy stanowiskach roślin projektowane są również przestrzenie na tablice informacyjne. Nie likwidujemy budynku znajdującego się przy sadzawce jednak sugerujemy zmianę jego elewacji zewnętrznej na drewnianą – aby lepiej korespondowała z wyglądem stawu.

Sugerujemy pogłębienie sadzawki i zmianę materiału tworzącego jej dno na takie, które umożliwi pozostawienie w niej wody również na zimę. Ze względu na niewielką wielkość zbiornika wodnego oraz dużą aktywność ludzi i projektowane oświetlenie (używane głównie podczas występów scenicznych) nie zakładamy  występowania w nim zwierząt wodnych, takich jak ryby. Jednak przy dużym zainteresowaniu obiektem istnieje możliwość dobudowania drugiego, mniejszego zbiornika wodnego w pobliżu, służącego ekspozycji zwierząt wodnych.