Zapisy na warsztaty “U mnie na osiedlu… zielona sieć”

plakat-warsztatyAzory-mWARSZTATY STUDENCKIE W RAMACH II STUDENCKIEJ MIĘDZYNARODOWEJ KONFERENCJI NAUKOWEJ ARCH-ECO.

1. Metoda analizy urbanistycznej w programie rehabilitacji zabudowy blokowej Krakowa – osiągnięcia, dyskusje, wskazówki.
  2. Wnętrze sąsiedzkie – zaproponowanie rozwiązań projektowych w zakresie sąsiedztw wyodrębnionych w trakcie przeprowadzania analizy urbanistycznej na osiedlach Ugorek i Olsza II.
  3. Sieć pieszych połączeń o charakterze rekreacyjnym integrujących tereny zielone, sportowe wraz z małą architekturą oraz pawilonem wielofunkcyjnym na użytek mieszkańców osiedla stworzonym w myśl idei projektowania zrównoważonego. Przedmiotem projektu będą krakowskie osiedla poddawane programowi rehabilitacji zabudowy blokowej: a w szczególności Azory.

Celem jest również interdyscyplinarna współpraca i wymiana doświadczeń na płaszczyźnie krajowej i międzynarodowej pomiędzy studentami i pracownikami krajowych i zagranicznych szkół wyższych.

Temat warsztatów:

1. Metoda analizy urbanistycznej w programach rehabilitacji
  2. Przestrzeń sąsiedzka osiedla
  3. U mnie na Azorach… – zielona sieć

Prowadzenie warsztatów: Kierownik projektu pilotażowego w programie rehabilitacji obszarów zabudowy blokowej miasta Krakowa – dr hab. inż. arch. Justyna Kobylarczyk Ekspert krakowskiego partnera projektu USER – dr inż. arch. Patrycja Haupt, adiunkt n.d. Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej   Wprowadzenie w temat przedstawią studenci pod kierunkiem dr hab. inż. arch. Justyna Kobylarczyk kierownik projektu pilotażowego mającego na celę opracowanie metody działań w programie rehabilitacji obszarów zabudowy blokowej miasta Krakowa oraz dr inż. Patrycja Haupt ekspert programu międzynarodowego projektu USER – Changes and Conflicts in Using Public Spaces przeprowadzanego przez Urząd Miasta Krakowa jako działanie uzupełniające programu rehabilitacji.

Panel 1. Metoda analizy urbanistycznej w programach rehabilitacji  Cele szczegółowe:

1. Dyskusja nad metodami analizy urbanistycznej pod kątem przydatności w programie rehabilitacji.
  2. Przygotowanie graficzne analiz – dla przedstawienia na forum mieszkańców, dla celów naukowych
  3. Opracowanie wniosków z analizy dla programów rehabilitacji.

Panel 2. Przestrzeń sąsiedzka osiedla Cele szczegółowe:

1. Zagospodarowanie przestrzeni wybranego wnętrza urbanistycznego w ramach jednego z sąsiedztw osiedli Ugorek lub Olsza II.
  2. Zaproponowanie budynku na potrzeby mieszkańców promującego zrównoważone technologie i proekologiczny, zdrowy styl życia. O charakterze i przeznaczeniu budynku zadecydują zaprezentowane wyniki przeprowadzonych analiz.

Panel 3. U mnie na Azorach… – zielona sieć Cele szczegółowe:

1. Zaproponowanie sieci połączeń rekreacyjnych: pieszych, rowerowych, tras biegowych, tras do jazdy na rolkach itp. w ramach terenów zielonych osiedla.
  2. Zaproponowanie połączeń o charakterze rekreacyjnym z otaczającymi terenami.
  3. Wyznaczenie miejsca spotkań i zagospodarowanie tej przestrzeni.
  4. Zaproponowanie budynku na potrzeby mieszkańców promującego zrównoważone technologie i proekologiczny, zdrowy styl życia.

Metoda pracy: Praca w grupach studenckich mieszanych studenci Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej oraz studenci zaproszonych uczelni pod kierunkiem opiekunów z Wydziału Architektury PK.    Miejsce warsztatów: ul. Podchorążych 1, Kraków   Termin warsztatów: Piątek – 9 maj 2014 – godz. 11:00-17:00   Zapisy: Studenci Wydziału Architektury i Architektury Krajobrazu PK – Patrycja Haupt – ph@pro.onet.pl

Patronat: Dziekan Wydziału Architektury PK

Patronat medialny:  Cone_text

Program konferencji i warsztatów:  11:00-12:30

II Studencka Międzynarodowa Konferencja Arch-Eco

10:00-11:15     Rejestracja i wprowadzenie

11:15-12:00    Prezentacje studentów zaproszonych

12:00-12:00    Prezentacja wyników analiz dla osiedli Ugorek i Olsza II Prezentacja wyników analiz dla osiedla Azory

13:00-17:00    Warsztaty studenckie towarzyszące konferencji w 3 panelach równoległych: metoda analizy urbanistycznej w programach rehabilitacji, przestrzeń sąsiedzka, zielona sieć

13:00-14:00     Praca warsztatowa w grupach – opracowanie koncepcji

14:00-14:30    Lunch

14:00-15:00     Praca warsztatowa w grupach – rozwiązania szczegółowe

15:00-16:00     Praca warsztatowa w grupach – przygotowanie prezentacji

16:00–17:00    Prezentacja osiągnięć poszczególnych grup warsztatowych oraz podsumowanie warsztatów.